Rodzaje i sposoby sterowania:

1. Sterowanie otwarte.

Sterowanie otwarte.

Zakłucenie ma istotny wpływ na wartocć sygnału sterowanego, układ jest tani, ale charakteryzuje się mała dokładnoscia.

2. Sterowanie zamknięte.

Sterowanie zamknięte.

E - Bład odchyłki. E = Yo - Y

Urzadzenie sterujace otrzymuje informacje o aktualnej wartocci sygnału sterowanego, wielkościa ta jest E. Sterowanie takie jest dokładne i stabilizujące. Sprzężenie zwrotne jest ujemne. Serowanie takie nosi nazwę REGULACJI. Przykładowe urządzenia: termostat,żelazko.

3. Sposoby sterowania.

a) Sterowanie stałowartosciowe - Zadaniem takiego sterowania jest utrzymanie stałej, okreslonej wartosci, np. temperatura w żelazku.
b) Sterowanie programowe - Zadaniem takiego sterowania jest uzyskanie przebiegu procesu zgodnie z założonym wcześniej programem, np. sterowanie palnika do wycinania elementów o określonych kształtach.
c) Sterowanie nadążne - Sterowanie te ma na celu uzyskanie przebiegu procesu zgodnie z podawanym na bierząco sygnałem zadającym, np. ustawianie sterów w statku i samolocie.
d) Sterowanie ekstremalne - Sterowanie te ma na celu uzyskanie max. lub min. wartości określonego parametru, np. mieszanie paliwa z powietrzem w celu uzyskania jak największej mocy silnika.
e) Sterowanie sekwencyjne - Składa się z ciągu prostych zadań realizowanych kolejno przy czym przejście do następnego etapu realizowane jest po zakończeniu poprzedniego, np. pralka automatyczna.