Przepływomierze:

1. Przepływomierze w procesach technologicznych mogą być wykorzystywane do pomiaru prędkości oraz do pomiaru masy, objętości czynnika..

a) indukcyjny - wykorzystywany jest do cieczy przewodzących. W rurociągu wtopione są dwie elektrody, odcinek ten znajduje się w polu madnetycznym. W lekektrodach indukuje się napięcie proporcjonalne do prędkości cieczy.
E = B * l * V

b) termoprzepływomierz
Termoprzepływomierz.


Ternistor jako element mostka umieszczony jest wewnątrz rurociągu. Ogrzewany jest prądem elektrycznym mostka, a chłodzony przepływająca cieczą. Intensywność chłodzenia zależy od prędkości. Sygnałem wyjściowym jest napięcie mostka. Wadą układu jest wrażliwość na temperaturę otoczenia. Sygnałem wyjściowym może być przyrost prądu niezbędny do zrównoważenia mostka przy zmianie prędkości.

1 - Grzejnik.
2 - Termoelementy.


Wykorzystywane jest tutaj zjawosko rozkładu temperatury w zależności od prędkości przepływu . Sygnałem wyjściowym może być napięcie zbierane z termoelementów lub prąd grzałki powodującej utrzymanie napięcia wyjściowego.

Temperatura może być zaieniana na sygnał elektryczny w układzie mostkowym oraz w następujących układach:

a) ze źródłem prądowym

Źródło prądowe.


b) ze źródłem napięciowym

Źródło napięciowe.


4. Czujniki termoelektryczne
Czujnik składa się z dwóch różnych metalowych elektrod, które rozróżnia się koncentracją elektronów (-190 do 150 stopi C)

5. Czujniki zdalnego pomiaru (pirometry)
Wykorzystywane jest tutaj zjawisko energii promienistej danego ciała od jego temperatury


a) pirometr termoelektryczny

Pirometr termoelektryczny.


1 - Obiekt badany
2 - Układ optyczny
3 - Termostos
Wykorzystywane jest tutaj zjawisko rozkładu temperaury w zależności od prędkości przepływu. Sygnałem wyjściowym może być napięcie zbierane z termoelementów lub prąd grzałki powodujący utrtzymanie napięcia wyjściowego.

b) przepływomierz kalorymetryczny

Przepływomierz kalorymetryczny.


1 - Grzejnik
2 - Termoelementy


c) przepływomierz ultradźwiękowy

Przepływomierz ultradźwiękowy.


1 - Generator impulsów
2 - Nadajnik sygnału ultradźwiękowego
3 - Odbiornik sygnałów ultradźwiękowych
4 - Wzmacniacz
5 - Układ pomiaru czasu


W układzie tym wykorzystywane jest zjawisko Doplera związane z różną czestotliwością rozchodzenia się sygnałów. W układzie powstaje różnica przesunięć sygnałów, która jest proporcjonalna do prędkości przepływu cieczy V.